12 Ocak 2018 Cuma

Afganca Sözlü Tercümanlar Nerelerde Görev Yapar?

Afganca Sözlü Tercümanlar Nerelerde Görev Yapar?

Afganca, diğer adı ile Peştuca pek çok bölgede kullanılan bir dildir. Afganistan'ın resmi dili olarak kullanılan bu dil, İran'ın belli bölgelerinde de kullanılmaktadır. Bu alanda çevirmene rastlamak da biraz zordur. Çünkü Afganca konusunda bölüm Türkiye'de bulunmamaktadır. Hintçenin bu dil üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Aynı zamanda Afganistan'da Darice denilen dil de konuşulmaktadır. Bu dil de biraz Farsçanın etkisi altında kalmıştır. Afganca bilen tercümanlar yazılı ya da sözlü tercüme sağlayabilmektedir. Yazılı tercüme yapan kişiler, noterden kendileri için zapt çıkararak öncelikle tarafsızlıklarını ilan ederler. Bunun sonrasında da dava dosyaları, evlilik cüzdanları, sözleşmeler, denklik belgeleri ya da karar evrakları gibi belgelerin çevirisini gerçekleştirirler.

Adliyeye Afganca tercüman alımları söz konusu olabilmektedir. Özellikle devlet evraklarının ve özel evrakların çevirisi konusunda bu kişilerin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kişiler tercüman olarak adliyede görev almaya başladıktan sonra devlet memuru olarak çalışmaktadır. Ancak; Afganca tercüme yapabilecek kişinin bu dile hakim olması gerekmektedir. Özellikle bu bölümden mezun olmak, dile olan hakimiyetin de kanıtlanabilmesini sağlamaktadır.

Afganca Sözlü Tercümanların Çalışabilecekleri Yerler

Günümüzde pek çok alanda çevirmen mevcuttur. Özellikle futbol kulüplerinde simultane tercümanlar fazlaca görev almaktadır. Portekizce, Almaca, Fransızca, İtalyanca gibi alanlarda sözlü tercümanlara sık rastlanmaktadır. Afganca çevirmenler de bu alanlarda hizmet verebilmektedir. Adli vakalar sonucunda mahkemeye çıkacak olan Afgan bir kişinin hakim ya da savcı ile anlaşma sağlayabilmesi için bu kişiler adliyelerde görev yapabilmektedir.

Bir diğer iş alanı televizyon kanallarıdır. Devlet büyüklerinin toplantıları esnasında anlaşmanın sağlanabilmesi için sözlü tercümanlar Afganca çevirisi yapmaktadır. Farklı dillerde olduğu gibi Afganca sözlü tercüman olarak televizyon kanallarında da çalışmak mümkündür.

Bunun yanı sıra pek çok şirket ve tercüme bürosu sözlü tercüman alımı yapmaktadır. Özellikle Afganistan ya da İran gibi Peştucanın yoğun olarak konuşulduğu bölgeler için tercümana ihtiyaç duyulmaktadır. Şirket sahiplerinin katılmış olduğu toplantılarda Afganca konuşma yapan bir diğer kişinin sözlü tercümesi yine şirket bünyesinde çalışan simultane tercüman tarafından sağlanmaktadır.

Afganca Çevirmenlerin Hastanedeki Görevleri

Hastaneye Peştuca çevirmen alımları son yıllarda daha da artış göstermektedir. Özellikle ülkemize oluşan göç bu alımları daha da tetiklemiştir. Afganca sözlü tercümanlar genellikle hasta ilişkilerinin kontrol altında tutulabilmesi için sözlü tercüme sağlamaktadır. Bu kişiler ciddi yaralanmalar ya da çok acil vakalar karşısında anlaşma sağlanamayan kişiler ile anlaşma sağlayarak doktorlara gerekli bilgiyi sunmaktadır. Her hastanede belli oranda çevirmen bulunmaktadır. Bu çevirmenler ihtiyaç duyulduğu anda devreye girmekte, acil bir durum olduğunda ise evden hastaneye çağrılmaktadır. Bunun dışında Afgan kişilerin kendi memleketlerinde bulunan hastanelere, sevk durumlarında ya da bilgilendirme amaçlı konularda gerekli yazışmaları Afgan tercümanlar sağlamaktadır. Tercümanlar tüm bu işlemleri yaparken kesinlikle tarafsız olmalı ve doğru çeviri yapmalıdır.
Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/afganca-tercume

0 yorum:

Yorum Gönder