21 Şubat 2018 Çarşamba

Camiler İçin Özel Halılar

Camiler İçin Özel Halılar

Camiler, Müslümanlar için en önemli yerler arasında bulunmaktadır. İçerisinde namaz ibadetinin yapılması ile birlikte Müslümanlar için bir toplanma alanının olması ile camiler her zaman önem taşıyan yerler olmuştur. Camiler içerisinde de önemli hususlardan bir tanesi de kullanılan halılardır. Cami içerisinde kullanılan halıların önemli olmasında üzerinde namaz kılınması etkili olmaktadır. Halıların temiz olması kılınan namazın bir şartıdır. Bu noktada cami halıları dini olarak hüküm ifade eden bir unsur olarak görülmektedir. Camilerde kullanılacak olan halılar kolay şekilde kirlenmeyecek, leke tutmayacak ve uzun süre kullanılabilecek özelliklerde olmalıdır. Özellikle yoğun yerlerde bulunan camiler için bu huşular daha büyük önem taşımaktadır.

Cami Halısı Çeşitleri

Camilerde kullanmak üzere tasarlanan halılar üretildikleri malzeme ve modellerine göre değişiklik göstermektedir. Cami halısı İstanbul seçeneklerinde ağırlıklı olarak akrilik ve yün halılar üretilmektedir. Akrilik halı seçenekleri sentetik akrilik malzemeden üretilmiş olan halılardır. Bu malzeme özellik olarak yün ürünlere en çok benzeyen sentetik malzemelerden üretilmektedir. Diğer halı seçeneklerine göre daha uygun fiyatlı olarak sunulmaktadır. Bu özelliği ile geniş alanlarında halılar kullanılan camiler için ideal olmaktadır. Akrilik malzeme bakımı kolay olması sebebi ile de tercih edilmektedir. Nem ve rutubet gibi etkenlerden kolay şekilde etkilenmez. Bu hali ile binaların alt kısımlarında bulunan mescid gibi alanlarda da kullanıma uygundur.

Yün Cami Halıları

Cami halısı seçenekleri arasında en önemli seçenek yün halılardır. Yün cami halısı, doğal malzemelerden üretilmektedir. Yün doğal olarak üretilen özel bir malzemedir. Yün halılar diğer halı seçeneklerine göre daha canlı renklere sahip olup daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Yünün özel dokusu ve yapısı sayesinde camilerde kullanıldıklarında daha iyi sonuçlar vermektedir. Yün halı seçenekleri diğer halılara göre daha pahalıdır. Bu yönü ile özel camilerde kullanılması daha sık karşılaşılan unsurlar arasında yer almaktadır. Yün halıların sahip olduğu önemli özelliklerden bir tanesi de yalıtım özelliğinin yüksek olmasıdır. Soğuk şehirlerde kullanılan yün halılar diğer halı seçeneklerine göre daha iyi sonuç vermektedir. Yün halılar ilk kullanımlarında tüylenme yapabileceği için bu konuda dikkat edilmesi gerekebilir.

0 yorum:

Yorum Gönder