10 Mart 2018 Cumartesi

Kaygı Nedir?

Kaygı Nedir?

Kaygı, diğer adı ile anksiyete aslında bir tepkidir. Bir kişinin istenmeyen bir duruma veya tehdit edici bir duruma karşı göstermiş olduğu ruhsal bir tepkidir. Bu tepki sadece ruhsal olmamakla beraber bedensel de olabilmektedir.

Kaygı durumunu tüm insanlar zamanla yaşamaktadırlar. Herhangi bir kaza durumunda, bir sınava girileceği zamanlarda veya herhangi bir topluluk önünde konuşma yapılması durumunda kaygı olabilir.

Kaygının üç çeşidi, iki uç yönü bulunmaktadır.

Kaygı, düşük kaygı, orta düzey kaygı ve yüksek kaygıdır. Bir kişinin öğrenme durumunda bu kaygı çeşidi sayesinde öğrenmesi etkilenir.

Bir kişi yüksek kaygı durumunda öğrenme yapamaz ve genel durum bozukluğu olabilir. Aynı şekilde bir kişi düşük kaygıya sahipse yine öğrenme gerçekleştiremeyecektir.

Öğrenmenin olabilmesi için orta düzey kaygı gereklidir. Orta düzey kaygıya sahip kişilerde öğrenme normal bir şekilde tamamlanabilir.

Kaygı Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Kaygı bozukluğunun belirtileri bilişsel belirtiler, duygusal belirtiler, fizyolojik belirtiler ve davranışsal belirtiler olabilir.

Bir kişide bilişsel belirtiler şunlardır: Çevreye odaklanmada sorun yaşama, dikkatin sürekli dağılması, kontrolü yitirme korkusu ve fiziksel zarar göreceği korkusudur.

Aynı şekilde bir kişideki duygusal belirtiler ise korku, huzursuzluk, endişe, çaresizlik gibi durumlardır.

Bir kişideki kaygı belirtilerinden fizyolojik belirtiler ise çarpıntı, kalp basıncı değişikliği, boğulma hissi, hava açlığı, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, sık sık idrara çıkma, cinsel isteksizlik, terleme gibi belirtilerdir.

Bir kişideki davranışsal olan belirtiler arasında ise, kaygıya neden olan durumlardan kaçınma, kaygı yaratan durumlar karşısında hiçbir şey yapamama olarak adlandırılabilir.

Kaygı Durumlarından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Aksiyete durumundan kurtulmak için en başta bu duruma sahip olan kişilerin kaygıdan kurtulmak istemesi gerekir. Bunun yanında kişinin kendini tanıması ve neler ile baş edebileceğini bilmesi de çok önemlidir.

0 yorum:

Yorum Gönder