24 Mart 2018 Cumartesi

Paslanmaz Sac

Paslanmaz Sac

Paslanmaz saclar nikel, karbon, krom, molibden gibi elementlerin bir araya getirilmesi ile elde edilen alaşımlardır. Uzun süre kalıcılık gerektiren ve hijyenik olması açısından paslanmaması gereken her noktada bu ürünler kullanılır. Hem kolay şekillendirilebiliyor olmaları hem de mukavemet açısından çok güçlü olmaları hem de düşük rakamlara mal ediliyor olmaları bu ürünlere olan rağbeti artırmıştır. Günümüzde inşaat, endüstri, sanayi, mutfak, dekorasyon, kimya, mimari ve daha pek çok alanda bu ürünlerin kullanıldığını görmek mümkündür. Karaca paslanmaz çelik firması uzun yıllardır bu sektöründe hizmet veren öncü firmalardan bir tanesi. Alanında uzman bir ekip ve ekipmanlar ile çalışan firma aldıkları sparişleri tam zamanında teslim etmeyi ilke edinmiş durumda. Üstelik hatasız iş ve güler yüzü de firma prensibi olarak kabul ediyorlar. İşte ülkemizde en sık kullanılan paslanmaz sac türleri. Mutfak gereçleri, otomotiv, endüstrinin bazı alanları ve kimya sektöründe kullanılırlar. En belirgin özellikleri karbon miktarlarının

Ferritik Paslanmaz Sac

Ferrikler gövde merkezli kübik kristallerdir. Ferritik paslanmaz saclar da bu ana madde üzerinden oluşturulmuştur. Genellikle nikel yerine yüksek oranlarda karbon içeren sac türleridir. Bu da maliyeti açısından büyük avantaj oluşturur. Çünkü nikeldeki hızlı artış sektörleri bu ürüne yönlendirmiştir. İçerdiği yüksek karbon sayesinde korozyona karşı multi direnç gösterir ve bu özelliği sayesinde de otomotiv sektöründe çok tercih edilir. Manyetik özelliklere sahiptirler. Bu nedenle mıknatıslanabilirler ancak ısıl işleme tabi tutulmaları gerekmez.

Dubleks Paslanmaz Sac

Dubleks paslanmaz saclar içeriğinde yüksek oranlarda karbon ile birlikte molibden ve nikel de bulundururlar. Ancak miktarları kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Krom açısından zayıf bırakılan dubleks paslanmaz saclarda pas kusma ve çatlama söz konusu olabilir. Ancak bunun dışında oldukça sağlam alaşımlardır. Özellikle yüzde 25 oranında karbon içeren türleri korozyoan karşı diğer tüm alaşımlardan çok daha fazla dirençlidir. Yağ ve gaz endüstrisi ya da pompalama işlemlerinde çok sık kullanılırlar.

Satineli Paslanmaz Sac

Kimyasal tepkimelere girmesi önlenerek hazırlanan bu alaşımların en büyük özellikleri maksimum korozyon dirençleridir. Özellikle pasın asla görülmek istenmeyeceği mutfak aletlerinde çok sık kullanılırlar. Kettle, fırın, davlumbaz, mikro dalga, mikser gibi aletlerin hemen hepsinde satineli sac kullanılmıştır. Aynı zamanda bu ürünler matlaştırılarak ya da parlak bir görünüm verilerek de kullanılabilir. Işığın yansımasının istenmediği ortamlarda matlaştırılmış satineli paslanmaz saclar kullanılır.

Ostenitik Paslanmaz Sac

Ostendler dış merkezli kübik kristallerdir. Ostenitik paslanmaz saclar da bu ana maddeden oluşturulurlar. İçeriğinde nikel, magnezyum, krom ve nitrojen gibi maddeler içerirler. Manyetik özelliğe sahip olmamaları pek çok alanda kullanılmalarını sağlar. Bunun yanında soğuma aşamasında sertleşemezler. Korozyona karşı muhteşem bir dayanıklılık gösterirler. Aynı zamanda dekoratif ya da mimari alanda da sık kullanılırlar. Manyetik özelliklerinin olmaması sıvı ve gaz taşımada kullanılmalarını da sağlar. Ayrıca korozyonun asla oluşmasının istenmediği mutfak gereçleri ve otomotiv sektöründe diğer tüm alaşımlardan çok daha fazla kullanılırlar.

Martenzitik Paslanmaz Sac

Bu alaşımların yüzde 16’dan daha az karbon içermeleri manyetik olmalarına neden olmuştur. Aynı zamanda kaynak edilememe sebepleri pek çok sektörde kullanılamamasını sağlar. ancak yüzde 0,3 oranında yüksek karbon içerirler. Bu özellikleri sayesinde ısıl işlem işe sertleştirilebilirler. Kuvvetli olmalarına karşın korozyona direnci en düşük olan alaşım türleridir. Bu nedenle uzun yılar kullanılamayacak olan bıçak, makine bıçağı, testere, ameliyat aletleri ve pillerde kullanılırlar. Grup olarak 420 kaliteye dahildirler.

0 yorum:

Yorum Gönder