2 Ağustos 2018 Perşembe

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Zayıflamak isteyenler için tercih edilebilecek olan Dukan diyeti nedir ve ne şekilde uygulanır? Sorularının cevaplarının bilinmeli diyeti uygulamak isteyenler için önemlidir.

Fransız beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından hazırlanmış olan özellikle protein ağırlıklı bir diyettir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler tarafından tercih edebilecek diyet seçenekleri arasında yer almaktadır.

Özellikle Dukan diyeti uygulamak isteyenler için belirlenmiş olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Karbonhidratların azaltılması ve protein ağırlıklı şekilde beslenilmesi ile diyet uygulanmaktadır.

Kısa sürede sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler için özellikle kasların zayıflamasına izin vermeden yalnızca yağı yakımını hızlandırarak zayıflama etkisi oluşturacak diyet seçeneklerinden biri olarak günümüzde tercih edilmektedir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Aşama aşama uygulanacak olan Dukan diyeti nasıl yapılır? Merak edenler yapacakları inceleme sayesinde ayrıntılı bilgi elde ederek her aşamayı uygulayabilirler.

Diyetin etkili olabilmesi için dört aşamadan oluşan diyetin doğru şekilde uygulanması gerekir. Her aşamada özellikle toplamda 100 gıdaya yer verilmektedir. Aynı zamanda kalori kısıtlaması olmadan uygulanmaktadır.

Atak Aşaması

Toplamda 68 tane saf proteinin yenilebilecek bir aşamadır. Ortalama 2-7 gün arasında sürmektedir. Ortalama olarak ilk haftada 1-4 kilo kadar verilmesi mümkündür. Bu aşamada gün içerisinde 1,5 kaşık yulaf kepeğinin yenilmesi mümkündür. Aynı zamanda gün içerisinde 20 dakika kadar egzersiz yapılması gerekmektedir.

Seyir Aşaması

İkinci aşama olarak uygulanmaktadır. 68 tane proteinin yanı sıra 32 adet sebze eklenerek diyete devam ediliyor. Bu süreçte her 6 gün içerisinde 1 kilo verilmesi amaçlanıyor. Gün içerisinde iki kaşık yulaf kepeği yenilebilir. Aynı zamanda günde 30 dakika egzersiz yapılması gerekir.

Sağlamlaştırma Aşaması

Bu aşamada 68 protein ve aynı zamanda 32 sebzenin yanı sıra tam tahıllı ekmek, peynir çeşitleri ve meyve eklemesi yapılmaktadır. Seyir aşamasında kaybedilmiş olan kilolar için sağlamlaştırma aşamasına toplamda 10 gün ekleme yapılır. Gün içerisinde aynı şekilde iki kaşık yulaf kepeği yenilmesi gerekiyor. 25 dakika egzersiz yapılması gerekir.

Dengeleme Aşaması

Son aşama olarak dengeleme aşaması gelmektedir. Bu aşamada tüm gruplardan yiyeceklerin tüketilmesine izin verilmektedir. Yapılan dukan diyeti için bu aşama ömür boyu sürmektedir. Gün içerisinde üç kaşık yulaf kepeği yenilmesi mümkündür. 20 dakika fiziksel aktivitelerin yapılması önemlidir.

0 yorum:

Yorum Gönder